ארבעה בנים * Арбаа банім * Четверо дітей.

Мідраш «Чотири сини» пропонує нам послухати запитання, що ставить кожен з чотирьох дітей, та зрозуміти кожен з чотирьох характерів. Потім рабини перетворили заповідь розповіді у заповідь діалогу. У цьому полягає виховна мета: спонукати і одну, й іншу сторону давати та брати, навчатися і навчати. Успіх діалогу полягає у тому, що кожна сторона, особливо старша, буде прислухатися до того, що хоче сказати та відчуває інша сторона. Особливо потрібно звернути увагу на особистість дитини що приймає участь у діалозі та її потреби. 

בָּרוּךְ הַמָּקוֹם, בָּרוּךְ הוּא, בָּרוּךְ שֶׁנָּתַן תּוֹרָה לְעַמּוֹ יִשְׂרָאֵל, ברוך הוא

Барух га-Маком Барух Гу.

Барух ше натан Тора ле-амо Ісраель. Барух Гу.

Благословенний Господь, благословенний Він.

Благословенний Господь, що дав Тору народу Ізраїля, благословенний Він.

כְּנֶגֶד אַרְבָּעָה בָנִים דִּבְּרָה תוֹרָה: אֶחָד חָכָם, וְאֶחָד רָשָׁע, וְאֶחָד תָּם, וְאֶחָד שֶׁאֵינוֹ יוֹדֵעַ לִשְׁאוֹל

Кі негед арба баним дібра Тора:

Ехад хахам

Ехад раша

Ве-ехад там 

Ве-ехад ше-ейно йодеа лішоль.

Тора натякає на різні особистості чотирьох дітей. Кожен наділений власними рисами:

Перша дитина  — мудра.

Друга — бунтівна.

Третя — простакувата.

Четверта — не вміє й запитати.

Цей мідраш написаний у формі діалогів. Щоб було цікавіше, рекомендовано, аби кожну дитину грали учасники седеру. Герої мають бути в такому порядку: оповідач, четверо дітей. Можна також залучити чотирьох батьків, які відповідатимуть на запитання.

Граючи роль у цьому дійстві, намагайтеся дивитися на того, до кого звертаєтесь. Додайте характерний вираз обличчя, жести та відповідну інтонацію.


haggadah Section: -- Four Children
Source: Гаґада "За нашу свободу"